Серія перекладів, започаткована видавництвом РОДОВІД спільно з Оленою Червоник – це початок багаторічної системної праці із запровадження в український науковий та мистецький простір фундаментальних текстів з історії мистецтва та, зокрема, з історії та теорії фотографії. Дефіцит знань з теорії та історії фотографії особливо очевидний, адже систематичне вивчення фотографічного медіума не входить в освітню програму жодного українського художнього чи гуманітарного вузу.

Ідея створити серію перекладів важливих наукових текстів українською виникла у 2018 році, а вже навесні 2019-го почалася робота над першими двома виданнями в межах проєкту “Серія перекладів фундаментальних наукових текстів з історії та теорії фотографії й мистецтва”: Geoffrey Batchen “Burning with Desire” / Джеффрі Бетчен "Вогонь бажання: зародження фотографії” та John Tagg “Burden of Representation” /Джон Теґґ "Тягар репрезентації. Есеї про множинність фотографій та історії". Книжки вийшли друком у жовтні 2019. Переклад та видання цих двох текстів стали можливими за підтримки Українського культурного фонду.

Більшість (80%) першого накладу цих видань було розповсюджено безкоштовно серед профільних інституцій, бібліотек та читачів, зацікавлених у дослідженні фотографії.

 

Кілька слів про команду проєкту, яку працює над Серією перекладів: за вибір текстів для перекладу українською та їх наукову редакцію відповідає Олена Червоник – PhD докторантка з історії мистецтва у Victoria University of Wellington (Нова Зеландія). Над текстами перших двох книжок працюють перекладачки Ярослава Стріха та Юстина Кравчук/ФОП Хвиль, літературна редакція Ярини Цимбал/ФОП Цимбал та Богдан Завітій. Партнерка проєкту, дизайнерка Альона Соломадіна відповідальна за візуальний стиль та дизайни. Координує проєкт Марія Панченко і, разом з Анастасією Білоусовою, вдвох підбирають необхідні фотоілюстрації до обох книжок з різних бібіліотек, колекцій, музеїв світу. Тетяна Ватажишина адмініструє проєкт. Юридичні та бухгалтерські послуги надає Ольга Саух. Анна Бровченко разом з ФОП Клименко відповідальні за піар та комунікації. Загальне керівництво проекту – Лідія Лихач.

Перші публікації проєкту:

KRYTYKA / Олена Червоник. Конструювання фотографії

KORYDOR / Олена Червоник ДЖЕФФРІ БЕТЧЕН: ВОГОНЬ БАЖАННЯ: ЗАРОДЖЕННЯ ФОТОГРАФІЇ

Видання Серії:

Джефрі Бетчен (Geoffrey Batchen) "Вогонь бажання: зародження фотографії”

Праця Джефрі Бетчена розповідає про виникнення фотографічного медіума, який став можливий на початку XIX сторіччя в добу європейського Романтизму саме тому, що він оприявнив розуміння історії як реально відбутого минулого, а не як міфологічної ментальної конструкції.

Джон Теґґ (John Tagg) "Тягар репрезентації: есеї про множинність фотографії та історії"

Джон Теґґ аналізує застосування фотографії як документу в судах, госпіталях, поліції та інших державних інститутах, що організовують та контролюють соціум.

Facebook сторінка проєкту

Instagram сторінка