Авангард Олександри Екстер: київський період

Художниця Олександра Екстер (1882-1949) –  київський символ нового мистецтва. Екстер сміливо поєднувала навчання в київських і паризьких мистецьких школах, кольорові ритми селянських вишивок і своїх авангардних олій, твори футуристів і народних майстрів в одній виставці, костюми для танцювальних студій, професійного театру, кіно та модної індустрії. Зараз ми б називали її не просто сучасною художницею, а кураторкою, продюсеркою,  дизайнеркою, педагогом –  універсальною  мисткинею, тоді вона була авангардисткою. 

Видавництво РОДОВІД за підтримки УКФ та групи випускників kmbs РМБА-14 та їх друзів створює проєкт «Авангард Олександри Екстер: київський період», в рамках якого готує першу в Україні монографію про найвидатнішу українську авангардистку Олександру Екстер. Текст доктора мистецтвознавства, киянина Георгія Коваленка  найбільше підсвічує – в контексті всього шляху – саме київський період життя і творчості ЕкстерПеріод її творчої, виставкової, педагогічної діяльності в Студії, що стала «майстернею» київського авангарду. Дизайн монографії створює харківська студія ГРАФПРОМ.

Видавничий проєкт презентує українське мистецтво у спосіб Олександри Екстер – створювати нове, перетинаючи межі. «Видання монографії стало потужним імпульсом для нового кроссектрольного діалогу – візуальне мистецтво, fashion-дизайн, сучасна хореографія, відео творять новий контекст, змінюють формат сприйняття “амазонки авангарду” – як нашої сучасниці, креативної і зухвалої», – каже ініціаторка і керівниця проєкту Лідія Лихач.

22 жовтня  в Мистецькому Арсеналі відбудеться імерсивний перформанс-презентація «Екстер. Live» у стилі contemporary dance (хореографія Стефанії Нолл/ Stefanie Noll за участі українських та іноземних танцівників) із залученням fashion-колекції Федора Возіанова, сучасної музики. Перформанс готується у співпраці з мультидисциплінарним проєктом Мистецького Арсеналу «Футуромарення»,  що присвячений темі українського футуризму 1910–1930-х років.

Відомий київський fashion-дизайнер Федір Возіанов, знаний своїми концептуальними колекціями на перетині мистецтва авангарду й моди, створює для перформансу «Екстер. Live» колекцію суконь-творів-картин, які слугуватимуть як одягом, так і сценографією, а Лідія Захарченко (бренд Zahara Clothes) – колекцію капелюшків

Оскільки в креативній частині проєкту домінує візуальна і динамічна складова, відеоверсія перформансу становитиме окремий художній твір.  

«Якомога більше вільної творчості і якомога менше провінціалізму» – ця відповідь Олександри Екстер на запитання анкети (1918) про завдання сучасного українського мистецтва звучить як маніфест, а сьогодні вже і як заповіт для нових поколінь українських художників.