EXTER.Live — імерсивний перформанс-презентація
Імерсивний перформанс-презентація «EXTER.Live» об’єднав танцівників з Києвата Нью-Йорку під керівництвом хореографки Стефанії Нолл. Частина учасників — члени київського Модерн Балет театру і Тотем Денс Театру, частина виступають з Sleep No More i Ballet BC.
Відомий київський fashion-дизайнер Федір Возіанов, знаний своїми концептуальними колекціями на перетині мистецтва авангарду й моди, створив для перформансу «EXTER.Live» колекцію суконь-картин, які слугували як одягом, так і сценографією, а Лідія Захарченко (бренд Zahara Clothes) створила колекцію капелюшків.
Дивитися тізер (фото і відео колаж: Анатолій Сачівко; музика: Віктор Рекало; костюми: Федір Возіанов; танцівники: Владислав Детюченко, Стефанія Нолл, Катерина Курман, Богдан Кириленко)
Перформанс пройшов у залах Мистецького Арсеналу під час виставки «ФУТУРОМАРЕННЯ». На виставці представлені найяскравіші зразки українського авангарду, серед яких і твори Олександри Екстер і мистців, що сформувалися під її впливом: Анатоля Петрицького, Вадима Меллера та інших.
Дія відбувалася у десяти залах Арсеналу, а глядачі могли переміщуватися залами і занурюватися в атмосферу авангардних експериментів, яка панувала у київській майстерні Олександри Екстер століття тому. Після перформансу відбулася презентація монографії «ОЛЕКСАНДРА ЕКСТЕР» Георгія Коваленка. Дизайн книжки – студія ГРАФПРОМ.
Олександра Екстер – визначна авангардна мисткиня світу, яка прожила в Києві більше 35 років свого життя. Київська майстерня живопису Екстер мала потужний вплив на творче життя міста. Тут регулярно бували Вадим Меллер, Анатолій Петрицький, Ніна Генке, Олександр Хвостенко-Хвостов, Климент Редько та ін. Разом із Олександром Богомазовим Екстер організувала у Києві перші виставки нового мистецтва – знамениті «Кільце» і «Ланка». Дослідники стверджують, що авангардна лінія української сценографії бере початок саме у студії Олександри Екстер.
Поєднання танцю, моди і образотворчого мистецтва – неформальна данина модній культурній кроссекторальності, це робота на території Олександри Екстер, яка в різні періоди життя практикувала дизайн одягу, театральне декорування, живопис, викладання, кураторську роботу, книжкове оформлення та інше.
фото Сергій Мельниченко
Стефанія Нолл народилася у Києві, але виросла і вчилася у танцювальних школах у США. Працювала у Ballet BC у Ванкувері (Канада) спільно з відомими хореографами Крістал Пайт і Меді Валерскі.
Минулого року вона виступила хореографкою і режисеркою інтердисциплінарного шоу з музикантом Майком Ділліоном. Географія її проєктів включає Лос Анджелес, Мехіко, Ісландію, Нью-Йорк, Канзас, Торонто і Ванкувер.
В танцях її найбільше надихає особистість, що криється у русі. Найцікавіше для Стефанії — колаборації з іншими артистами, творчий обмін. Головне в її творах — це чесність, справжність і ризик.
В перформансі Стефанія виступила режисеркою, хореографкою і однією з виконавиць. Ось що вона розповідає про «Екстер.Live»:
«Ми використовуємо авангардних мистців як імпульс для експериментів. Через рух і інші форми мистецтва ми показуємо наше переосмислення творчості Екстер. Перформанс починається у фойє Мистецького Арсеналу, звідки танцівники ведуть глядачів через десять галерей до презентації книжки».
Читайте також інтерв'ю зі Стефанією на buro 24/7
Фото Кіра Кузнецова
Федір Возіанов — київський дизайнер, автор бренду Vozianov, що існує вже понад 20 років. Переосмислення творчості авангардних мистців для Возіанова є важливою темою. Він є автором концептуального fashion проєкту «Супрематизм 2.0», натхненного супрематизмом Казимира Малевича. Що саме захоплює дизайнера у творчості Олександри Екстер?
«Для мене, як для дизайнера, дуже цікаво вступити в діалог з творами Екстер в контексті пошуку подібностей та протилежностей між дизайном та мистецтвом. В живописі Екстер сповідувала пріоритет кольорів та руху, а в створенні одягу, на мій погляд, вона була більш орієнтована на форму та на використання статичних елементів.
Саме тому для мене було цікаво зробити колекцію суконь-картин-алюзій, які в якості картин були б доволі статичні, а в якості суконь максимально пластичні».
Анатолій Сачівко — режисер-хореограф, художній керівник Apache Crew. Для «Екстер.Live» він створить відео версію перформансу.
"Не кожного дня в Києві творяться подібні проєкти. Мені написала Стефанія, авторка та хореографка перформансу, дівчина з дуже цікавим баченням руху.
Імерсивність — це близький контакт з глядачем у пропонованих обставинах, а кадр для передачі і введення в емоційний стан, має концентрувати увагу на певних деталях та мати ритм лінійної або антилогічної послідовності дії для сприйняття, щоб склалося відчуття власного дослідження у пропонованому авторами світі сцени або кадру.
Мене надихає сміливість в рішеннях, в них є синтез тенденцій часу, якими були захопленні митці початку 20 століття, з оточення Екстер, ще більше подобається Богомазов. У важкі жорстокі часи, ці люди намагались жити і бути собою, створювати світи через образи малюнків."
Команда перформансу
Хореографка: Стефанія Нолл
Дизайнери: Федір Возіанов та Лідія Захарченко
Режисер відеоверсії: Анатолій Сачівко
Музика: Віктор Рекало
Танцівники: Владислав Детюченко, Кейт Кузнецова, Катерина Курман, Богдан Кириленко, Поліна Луканська, Володимир Марчук, Джордан Ленґ, Елайза Рассел, Стефанія Нолл
PR: Валентина Клименко
Лінійна продюсерка: Анна Левченко
Окрема подяка команді НКММК «Мистецький Арсенал»
Екстер.Live — це частина проєкту «Авангард Олександри Екстер: київський період», що реалізується за підтримки Українського культурного фонду та РМБА-14, групи випускників kmbs та їх друзів.
Хочете дізнатися більше? Читайте
- Про проєкт
- Про Олександру Екстер
- Уривок з книжки про кураторську діяльність Екстер
ПС. Чи звертали ви увагу, що в Києві досі немає вулиці Олександри Екстер?
Видатна авангардистка, яка багато років прожила у Києві, організовувала знакові для міста виставки, писала магічні київські пейзажі, збирала у своїй майстерні мистців, філософів, режисерів і письменників — досі відсутня на карті міста.
Що можна з цим зробити?
Ми запустили петицію на сайті Київради.
Підписуйте і розповідайте друзям!